FAQ


1. Jak wygląda poznanie famulusa?
Najistotniejsze jest, że to famulus wybiera swojego czarownika, nigdy odwrotnie. Początkowo przez pewien czas zwierzę obserwuje człowieka bardzo uważnie, a gdy wreszcie uzna moment za odpowiedni, gryzie/drapie/dziobie, nawiązując połączenie. Następnie famulus wyczekuje reakcji maga żywiołu i zrozumienia więzi.

2. Jakie zwierzę może zostać famulusem?
Przeważnie są to zwierzęta udomowione czy też takie, które swoim pojawieniem się na ulicach Nowego Jorku nie wzbudzą paniki. Zalicza się do tego wszelkiego rodzaju ptactwo (odpowiednie, rzecz jasna, dla regionu; struś biegający samopas nie przejdzie), koty, psy, gryzonie, a nawet owady. Dla jasności: kameleon ze sklepu zoologicznego na rogu jak najbardziej, ale wilk potulnie chodzący na smyczy już nie.

3. Czy mogę nazwać famulusa?
Famulus to zwierzę, które wybiera sobie jednego spośród czarowników i tworzy z nim niepowtarzalną więź, opartą przede wszystkim na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Jest to połączenie tak niezwykłe, że z reguły czarownik nie czuje się godzien nadawać imię swojemu famulusowi, a to właśnie przez wzgląd na te bardzo dobre i magiczne wprost stosunki, zwierzę i człowiek traktują się jak istoty równe. Stąd przypadki, w których nazywa się famulusy są wyjątkowo rzadkie. Na blogu dopuszcza się jeden taki przypadek. Status: 0/1.

4. Czyli możliwe jest bycie medium także poza seansami spirytystycznymi?
Duch może wejść w ciało czarownicy i przemawiać jej ustami w każdym dowolnym momencie jej dnia ― choćby i w czasie śniadania ― nawet bez uprzedniego przyzywania go, jeśli jest wystarczająco silny, a wtedy sam czarownik jest we własnym ciele odsunięty i przejmuje rolę obserwatora. Oczywiście można rozwinąć swoje moce na tyle, aby móc zahamować takie nieproszone nawiedzenia.

5. Czy możliwe jest zobaczenie ducha?
Dusze są niewidzialne nawet dla czarowników metalu w ciągu dnia, ale istnieje możliwość, że duch pojawi się w lustrze (koniecznie w lustrze, nigdy inaczej!) po północy.

6. Jak dokładnie działa inokineza?
Inokineza to po prostu bardziej rozwinięta wersja iluzji i w pierwszych latach głównie na niej się opiera, a bez intensywnych i ciężkich ćwiczeń właściwie nic poza nią nie wychodzi. To potężna moc i do jej pełnego rozwinięcia oraz kontroli przede wszystkim, wymagane są lata trudów mozolnych i niełatwych ćwiczeń. U doświadczonego maga z odpowiednim stażem inokineza może osiągnąć poziom pozwalający mu na zakrzywianie rzeczywistości na dłużej niż przeciętna iluzja, tworzenie przedmiotów (tylko pozornie, z niczego. W rzeczywistości jest to bardzo skomplikowany proces przemiany jednych atomów w inne), a nawet pozwala na zmianę przyszłości.

7. Czy uczestnictwo w kręgach jest obowiązkowe?
Nie. To nie jest żaden wymóg i nigdzie bez zgody autora nie umieści się jego bohatera. Kręgi to urozmaicenie dające szanse na grę z poszczególnymi postaciami i związanie dodatkowymi powiązaniami. To daje możliwość prowadzenia wątków w obrębie sześciu (na wzór wątków grupowych) oraz pisania wspólnych notek.

8. Czy w jednym kręgu mogą być te same żywioły?
Nie. Cały krąg składa się z sześciu różnych żywiołów i nie ma od tego wyjątków.

9. Czy w jednym kręgu może być jednocześnie osoby popierające Radę i będące przeciw niej?
Absolutnie nie. W Kręgu mogą być tylko osoby albo z Rady (nieważne czy popierają ich tok myślenia czy nie. Jeśli złożyły przysięgę to są z nimi i rzadko dopuszcza się do jakichkolwiek wyjątków) albo przeciwni. Połączenie czarowników z dwóch przeciwnych stron barykady stanowi konflikt interesów. Dla zachowania równowagi: albo jedni albo drudzy.

10. Jak przebiegają spotkania Kręgu? Czy istnieje jakiś rytuał wiążący jej członków?
Krąg spotyka się po to, aby wytwarzać mikstury, stosować silne zaklęcia trwające kilka dni i przywoływać duchy, ale i nie tylko. Żaden nie ma przede wszystkim na celu unicestwienia Rady. W innym razie zostałyby zakazane, a każda próba utworzenia takiego byłaby surowo karana. Nie ma też żadnych ceremonii wiążącej uczestników z kręgiem. Ci mogą odchodzić, a kolejni mogą być przyjmowani, nawet na zastępstwo. Najważniejsze to sześć żywiołów w  komplecie do rytuału.

11. Czy jest jedna jedyna Rada (i czy ma filie w każdym państwie), czy każdy kraj ma własną Radę i własne stanowisko wobec buntowników, wolności, magii itp.?
Każdy kraj ma swoją Radę i swoich przedstawicieli, ale ich poglądy są takie same. Nie zmienia to oczywiście faktu, że Rady kontaktują się ze sobą i informują się wzajemnie o zagrożeniach.

12. Czy można zerwać przysięgę złożoną Radzie?
Składana przysięga trochę ubezwłasnowolnia czarownika i zmusza do posłuszeństwa wobec Rady oraz stawianych przez nią warunków. Nie da się jej już zerwać po nałożeniu. Złamanie przysięgi działa jak namiar, żeby uniknąć kary (co niemal jest niemożliwe; ludzie Rady są wszędzie i niczym się nie różnią od zwykłych obywateli) należy znajdować się w ciągłym ruchu. A i to nie daje gwarancji uniknięcia schwytania.

13. Jak brzmią słowa przysięgi składanej Radzie?
„Ja, (imię i nazwisko postaci), przysięgam służyć Radzie myślami, słowami i czynami. Przysięgam zawsze przestrzegać praw Rady, nie praktykować magii bez zezwolenia Rady, jak również nie praktykować magii do złamania pozamagicznego prawa. Przysięgam wierność Radzie aż do śmierci.”

14. Jacy są członkowie Rady?
Członkowie Rady to osoby, które obejmują poważne i znaczące stanowiska. Prezentują się jako osoby idealne, aczkolwiek chłodne i powściągliwe, jeśli chodzi o emocje. Odznaczają się również nadzwyczajną pedantycznością i skrupulatnością.

15. Czy postać może być nieprzypisana politycznie?
Tylko jeśli jest poniżej pełnoletniości lub zbliża się jej zaprzysiężenie w wieku osiemnastu lat przed Radą. Pozostali bohaterowie muszą mieć określone stanowisko w tej sprawie.

16. Czym jest „neutralny grunt”?
To miejsce, w którym wszelkie konflikty polityczne będą ucinane, a ewentualni awanturnicy zostaną wyrzuceni za drzwi. W takich lokalach wybrana strona barykady nie ma znaczenia, ponieważ ich właściciele wywalczyli sobie prawo do takiego statusu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz